____________________________________________________________ ŠKOLA - JUČER, DANAS I SUTRA

Autor: Orest Graljuk, 20. 11. 2022.

Igra, kreativnost i izrada scene na satu Hrvatskoga jezika

Dana 4. studenoga 2022. u našoj je školi, osim svečanoga obilježavanja Dana škole, predviđen i integrirani projektni dan s temom Škola - jučer, danas i sutra.

Na satu Hrvatskoga jezika i u okviru projekta Čuvari pisane tradicije; prošlost i sadašnjost u riječi, pokretu i slici provedena je projektna aktivnost i radionica izrade likova iz legendi o Crnoj Kraljici. Učenici su već pročitali nekoliko legendi o ovome mističnome liku iz zbirke Tomislava Đurića Legende puka hrvatskoga tako da su se unaprijed pripremili za izradu likova i scene prema tim motivima.

- Bolje je od učenja zamjenica! rekli su šestaši nakon radionice.

Aktivnošću su povezana područja Hrvatskoga jezika Kultura i mediji te Književnost i stvaralaštvo s međupredmetnim temama Poduzetništvo, Osobni i socijalni razvoj te Građanski odgoj.

Svi su radovi nastali od recikliranoga materijala, od svega što su učenici i njihovi roditelji kod kuće prikupili i pripremili dan ranije.

Cijeli je događaj zabilježen fotografijama radova nastalih prema motivima o Crnoj Kraljici, a od recikliranoga je materijala nastalo mnoštvo likova: sama Crna Kraljica, njezin gavran, podanici i sluge te poznati bijeli konj na kojem je jahala. Upotrijebljene su kuhače, kolaž-papir, krpice, ljepilo i škare, a vrijedne su učeničke ruke šestaša napravile i male scene koje bi se mogle koristiti za snimanje animiranoga filma na temu jedne od legendi.

Budući da je projektom prijavljenim Ministarstvu znanosti i obrazovanja, u kojem sudjeluju učenici i voditelji izvannastavnih aktivnosti Učeničke zadruge, Anigami skupine, Vjeronaučne skupine, Informatičke skupine, Sportske skupine, Zbora i Tamburaša te skupine Malih radoznalaca OŠ Dragutina Tadijanovića, već tematski zastupljen i projektni dan Škola - jučer, danas i sutra, ova se aktivnost odlično uklopila u integrirani dan.

Sanja Beloglavec, prof. hrvatskoga jezika
i voditeljica Učeničke zadruge Stenjevčica