CAP (Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe  i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih sve oblike zlostavljanja.

Ciljevi programa su:

• smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama
  • potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje
  • potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

U školi program provodimo  više od deset godina s učenicima i roditeljima učenika 3. razreda. Naš CAP tim čine voditeljica pedagoginja Edita Bosnar i učiteljice razredne nastave:

• Tatjana Kukić
  • Mirjana Vedak.

Svake godine provodimo:

• edukaciju  osoblja škola
  • edukaciju  roditelja i
  • edukaciju učenika.

Ključne strategije kojima poučavamo učenike uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći.

Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i djeca imaju pravo biti sigurnija, jaka i slobodna. Naše iskustvo i rezultati vrednovanja pokazuju da je program dobro prihvaćen od strane učenika i roditelja. Radionice za djecu su poučne i zanimljive u što se možete uvjeriti i sami.

CAP Program 2020./2021.

Školska godina 2019./2020.

Školska godina 2018./2019.

CAP izvješća 2018. - 2020.

Više na: http://www.udrugaroditeljakpk.hr/

Za CAP tim škole pedagoginja Edita Bosnar