____________________________________________________________

Autor: Orest Graljuk, 15. 1. 2021.

15. siječnja – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja

Dragi učenici i poštovani roditelji,

15. siječnja obilježavamo Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.

Međunarodno priznanje je Republika Hrvatska dočekala u vrijeme Domovinskog rata, kada je gotovo trećina zemlje bila pod okupacijom tadašnje JNA i srpskih pobunjenika. Na svoje je međunarodno priznate granice izašla tek šest godina kasnije, nakon oslobodilačkih akcija hrvatske vojske Bljeska i Oluje te mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja.

Naime, međunarodno priznanje Republike Hrvatske je postupno uslijedilo nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. Istog dana razdruživanje je proglasila i Slovenija te su se sljedeći dan novosamostalne države uzajamno priznale. Među prvim državama koje su priznale Hrvatsku su Litva, Letonija i Ukrajina 1991. godine, ali one su same bile djelomično priznate.

Vatikanska diplomacija je na inicijativu velikoga pape Ivana Pavla II, kao prva u svijetu, još 3. listopada 1991. godine najavila da radi na hrvatskome međunarodnom priznanju, a prva međunarodno priznata država koja je priznala Republiku Hrvatsku bio je Island (19. prosinca 1991.), a istog dana to je učinila i Njemačka,  uz odluku da priznanje stupa na snagu 15. siječnja 1992., zajedno s ostalim članicama tadašnje Europske zajednice te se taj datum uzima kada je Republika Hrvatska postala međunarodno priznata.

Međunarodno priznanje Hrvatske i prije Europske zajednice objavila je Estonija 31. prosinca 1991., Sveta Stolica 13. siječnja 1992., a San Marino 14. siječnja 1992. Nakon zemalja Europske zajednice priznanje Hrvatske objavile su, među ostalima i sljedeće države: Argentina, Turska, Ruska Federacija, Iran, Japan, SAD, Kina, Indija, Indonezija.

Vrhunac međunarodnoga priznanja Republike Hrvatske bio je njezin primitak u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992.

Sl. 1. Podizanje hrvatske zastave kod zgrade UN-a.

"Današnji dan - 15. siječnja 1992. - bit će zlatnim slovima uklesan u cijelu, četrnaestostoljetnu, povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu između Mure, Drave, Dunava i Jadrana. Nakon što je proglasila svoju samostalnost i suverenost, i raskinula svoje državno-pravne veze s bivšom jugoslavenskom državnom zajednicom, Republika Hrvatska postigla je i međunarodno priznanje svoje neovisnosti" – dr. Franjo Tuđman.

Također, Danom mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja Hrvatska se prisjeća 15. siječnja 1998. godine kada je dovršen proces povratka okupiranih područja istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske. Razdoblje mirne reintegracije, za čije je provođenje Vijeće sigurnosti UN-a uspostavilo posebnu Prijelaznu upravu UN-a u istočnoj Slavoniji (UN Transitional Authority in Eastern Slavonia, UNTAES), započelo je 15. siječnja 1996., a završilo 15. siječnja 1998.

https://www.youtube.com/watch?v=qqojwNV8o-A (video veza)