_____________________________________________________________ NE GOVORU MRŽNJE NA INTERNETU

Autor: Orest Graljuk, 24. 3. 2014.

Internet pruža mogućnost za stvaranje, objavljivanje, distribuiranje i konzumiranje medijskih sadržaja osiguravajući prostor za punu participaciju, angažman i samoizražavanje. S razvojem društvenih mreža svi možemo sudjelovati u cyberspaceu na razne načine, u rasponu od održavanja kontakta s prijateljima i ostvarivanja novih kontakata do razmjene različitih sadržaja.

Online prostor daje nam nove mogućnosti povezivanja s drugima s kojima dijelimo stavove i vrijednosti. No u online prostoru također možemo biti žrtva i počinitelj cyberbullyinga i govora mržnje u različitim oblicima.

Govor mržnje nije nova tema na internetu. Njegova online dimenzija i potencijalna šteta u demokratskim procesima nam daje sve nove razloge za djelovanje.

U svim međunarodnim dokumentima koji govore o ljudskim pravima i slobodama, a samim tim i o potrebi borbe protiv rasizma i rasne diskriminacije, kojih je Hrvatska potpisnica, govori se o potrebi sprječavanja govora mržnje.

U svrhu proaktivnog djelovanja na internetu i u zajednici te prateći preporuke i smjernice Vijeća Europe, Ministarstvo socijalne politike i mladih pokreće nacionalnu kampanju „NE govoru mržnje na internetu“. Opći cilj kampanje je informirati i senzibilizirati javnost, posebno djecu i mlade, o poštivanju ljudskih prava kao i o negativnim utjecajima govora mržnje.

Više pročitajte na stranicama "Dislajkam mržnju - Ne govoru mržnje na internetu".

Ovaj mjesec: 2009