____________________________________________________________ ZAKLJUČAVANJE SUSTAVA I PRINTANJE PRIJAVNICA ZA UPIS U SREDNJE ŠKOLE

Autor: Orest Graljuk, 6. 7. 2022.

Poštovani roditelji i učenici !

Kao što znate SUTRA, 07.07.2022. U 12:00 SATI zaključavaju se programi i počinju printati prijavnice. I prijavnicu i upisnicu možete sami "skinuti" sa svog sučelja, potpisati i ponovo je "dignuti" u sustav. Prijavnicu treba potvrditi razrednik, a upisnicu srednja škola. U nastavku je opisan postupak i za prijavnice i za upisnice.

PRIJAVNICA je obrazac koji sadrži konačnu listu prijavljenih obrazovnih programa, poredanih prema prioritetima i prenosi se u sustav osobno ili se šalje razredniku kako bi je prenio u sustav i odobrio. Prijavnicu može ispisati sam učenik sa svoga sučelja ili njegov razrednik iz osnovne škole. Učeniku se obrazac prijavnice prikazuje na kartici „Moj odabir“. Učenik obrazac prijavnice može ispisati na način da klikne na gumb „Prijavnica“ koji će mu se prikazati ispod tablice liste prioriteta. Klikom na gumb „Prijavnica“ otvara se obrazac prijavnice te je učenik može ispisati klikom na ikonu za ispis dokumenta. Učenik prijavnicu može učitati i putem mobitela te postupkom „drag and drop“ (povuci i ispusti) na način da se željeni dokument dovuče u otvoreni prozor i ispusti bilo gdje na ekranu. Zatvaranjem ovoga prozora učenik može vidjeti trenutačni status poslane prijavnice te je pregledati. Također, u slučaju da prijavnica nije prihvaćena, ovdje će se prikazati i napomena s razlogom neprihvaćanja prijavnice te učenik ima mogućnost ponovno učitati dokument u sustav. Potpisivanje prijavnice s listom prioriteta ne jamči da će se kandidat i upisati na onaj izbor na kojemu je stekao pravo upisa u trenutku zaključavanja odabira odnosno ispisivanja prijavnice, već predstavlja njegovu konačnu odluku o poretku prijavljenih programa obrazovanja.

Potpisivanje i dostavljanje UPISNICE srednjoj školi

Kandidat svoj upis potvrđuje vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika na upisnici dostupnoj na mrežnoj stranici: https://srednje.e-upisi.hr, koju je dužan dostaviti u srednju školu u kojoj je ostvario pravo upisa od 11.-13.7. (provjerite sa školom) Upisnica je obrazac koji sadrži osnovne informacije o obrazovnom programu ili programima u koje je kandidat stekao pravo upisa. Objavom konačnih ljestvica poretka na kartici „Moji rezultati“ učeniku će se prikazati njegova lista prioriteta, no stupac „Najbolji odabir“ postat će stupac „Pravo upisa“ te će pored onoga programa obrazovanja u kojemu je učenik ostvario pravo upisa stajati riječ „Da“.

Nakon objave konačnih ljestvica, ako je učenik ostvario pravo upisa u neki program, na kartici „Moji rezultati“ prikazat će se poveznica „Upisnica“. Klikom na gumb „Upisnica“ otvara se obrazac upisnice te klikom na ikonu za ispis dokumenta učenik je može ispisati. Upisnicu potpisuje učenik i njegov roditelj/skrbnik. Potpisanu upisnicu učenik može sam učitati u sustav ili dostaviti srednjoj školi u koju je ostvario pravo upisa koja će je učitati u sustav. Učenik će upisnicu učitati u sustav na kartici „Moji rezultati“ klikom na gumb „Upisnica“ koji otvara prozor u kojemu se nalazi gumb „Učitaj“ te nakon učitavanja upisnice klikom na gumb „Slanje datoteka“ kako bi je na svome sučelju vidjelo i prihvatilo upisno povjerenstvo srednje škole. Ovaj je postupak jednak postupku ispisa, potpisivanja i evidentiranja. Učenik upisnicu može učitati i putem mobitela te postupkom „drag and drop“ (povuci i ispusti) na isti način kao i prijavnicu. Nakon što učenik učita i pošalje upisnicu, na kartici „Moji rezultati“ pojavit će mu se trenutačni status učitane upisnice.

Roditelj/skrbnik može donijeti upisnicu osobno u srednju školu ili je dostaviti elektronički (skeniranu ili poslikanu) na e-adresu školske ustanove. Upisnicu elektronički može poslati samo roditelj/skrbnik, a u e-poruci dužan je dostaviti i svoj osobni kontakt (broj telefona, broj mobitela) kako bi ga škola mogla kontaktirati.

U privitku su dodatne upute o prijavnicama.

Za pomoć oko ispisa i podizanja prijavnica u sustav u školi je osigurano dežurstvo Povjerenstva u petak, 08.07.2022. od 10:00 do 12:00. Za pitanja i pomoć možete se obratiti i putem e-maila.